10 aprilie 2011

Tomis pierde la Baia Mare

Tomis Constanţa a suferit o nouă înfrângere în Liga Naţională, fetele antrenate de Mihaela Pîrîianu fiind învinse, 28-32 (15-15), de HCM Ştiinţa Baia Mare, într-un meci din cadrul etapei a XXIII-a, disputat în această dimineaţă în Sala de sport a Şcolii nr.5 din oraşul maramureşan. Constănţencele au început timorat jocul, fiind conduse cu 8-3 după primul sfert de oră, însă, încet-încet, au revenit în joc, iar la pauză se înregistra un nesperat rezultat de egalitate: 15-15. În partea a doua, gazdele s-au instalat rapid la conducere, însă diferenţa a rămas de maxim 4-5 goluri, la final băimărencele obţinând o victorie meritată. "A fost un meci mai bun decât cele din ultima perioadă, semn că tinerele noastre jucătoare au prins curaj şi nivelul jocului începe să crească. Cu excepţia debutului de meci, în care ne-au cam tremurat picioarele, fetele au avut o prestaţie lăudată chiar şi de către antrenorul gazdelor, Ioan Băban", ne-a declarat Mihaela Pîrîianu.
Următoarea etapă este programată pe 28 aprilie, Tomis urmând a întâlni, pe teren propriu, formaţia HCM Buzău.
Marcatoare: HCM Ştiinţa Baia Mare - Pîrvuţ 2, Pomohaci 4, Buceschi 2, Dobromir 5, Rudics 5, Balint 7, Tătar 2, Ravatz 5; Tomis Constanţa: Pătru 5, Arfir 5, Cîrstea 5, Grigore 6, Barcan 4, Rusu 3. În poarta Tomisului, Raulca Avram a avut 15 intervenţii salvatoare.